Umelci hľadajú pamätníkov na stavbu Trate mládeže

Železničnú trať, ktorá vedie z Hronskej Dúbravy do Banskej Štiavnice, postavili v roku 1949 tisícky mladých brigádnikov. V októbri si môžu ľudia na túto udalosť zaspomínať vďaka netradičnému umeleckému projektu.

Mladí umelci si chcú na dielo socialistickej mládeže zaspomínať bez sentimentu a nostalgie.Mladí umelci si chcú na dielo socialistickej mládeže zaspomínať bez sentimentu a nostalgie. (Zdroj: EVA ŠTENCLOVÁ)

BANSKÁ ŠTIAVNICA.Zuzana Bodnárová a Svätopluk Mikyta nie sú rodení Štiavničania, no banské mesto si veľmi obľúbili. „Vlani sme tu založili občianske združenie Štokovec, ktoré sa má dlhodobejšie zaoberať aktiváciou kultúrneho života nielen cez konkrétne projekty. Malo by pôsobiť v inšpiratívnom prostredí, ktoré tento región ponúka," hovorí teoretička umenia Zuzana Bodnárová. Podľa nej Banská Štiavnica trpí v rámci sezón veľkými výkyvmi. „V letných mesiacoch sa v meste stále niečo deje, každý víkend máte možnosť návštíviť koncert, festival či inú tunajšiu kultúrnu aktivitu. Leto je nabité, ale jeseň, zima a skorá jar sú akoby v spánku. Potom sa mesto prebudí a všetci sa tešia, že žije. Toto chceme zmeniť a vytvoriť tu stálu kultúrnu platformu," vysvetlila.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Revitalizácia stanice

Keďže na svoje aktivity potrebuje Štokovec stabilné priestorové zázemie, jeho zakladatelia ho začali aktívne hľadať. „Minulý rok už naše aktivity zaregistrovali predstavitelia mesta. Workshopy či výstava, ktorú sme tu zorganizovali, vzbudili pozornosť a pomohli nám nadviazať iný než „turistický" kontakt s mestom. Diskusie o našom „presídlení" z Prahy, kde už niekoľko rokov bývame, do Štiavnice v dobe, kedy mestu stále klesá demografická krivka, boli prijaté s nadšením. Našou podmienkou stále ostávalo nájdenie zmysluplného uplnatnenia v rámci našich profesií. Do tejto atmosféry vstúpili Železnice Slovenskej republiky. Tie sa na samosprávu obrátili s otázkou, čo s priestormi železničnej stanice a s fotografiami, ktoré zdobia jej steny," pokračuje. Išlo im najmä o revitalizáciu v súvislosti s blížiacim sa októbrovým podujatím pri príležitosti jubilejného roka Trate mládeže. Na nej v rokoch 1948 až 49 pracovalo štyridsaťsedemtisíc mladých brigádnikov z celého Slovenska. Pridali sa však aj ich rovesníci z Čiech, Poľska, Francúzska, Bulharska, Albánska, Rakúska či Nórska. „Mesto aj železnice to tam chcú do toho termínu priestor skultúrniť. Keďže vedia, že my sme v kontakte s reštaurátormi, dizajnérmi a ďalšími odborníkmi, obrátili sa na nás s prosbou o radu. Vlastne nás oslovili s tým, či máme záujem pomôcť," hovorí Svätopluk Mikyta o začiatku vzájomnej spolupráce.

SkryťVypnúť reklamu

Komunikácia o revitalizácii stanice postupne prerástla do toho, že málo využívaný objekt by mohol byť priestorom pre projekty a aktivity Štokovca. V rámci tejto myšlienky si podľa Zuzany Bodnárovej zobrali pozitívny príklad zo stanice Žilina - Záriečie. „Je dôkazom symbiózy kultúrneho centra, záchrany objektu a cestovania, ktorá tam funguje už jedenásť rokov," povedala.

Symbolickým začiatkom spolupráce Štokovca a Železníc Slovenskej republiky je aktuálne seriál kultúrnych aktivít United Culture. „Jeho pilotným programom bolo medzinárodné višegrádske sympózium Áno_Lino_09. V septembri chystáme fotografický workshop Štiavnické Veduty a zavŕšime to animátorsko ilustrátorským workshopom v októbri," spomenula najbližšie plánované podujatia.

SkryťVypnúť reklamu

Kolektivistický zápal

Keď uvažovali o téme, ktorú si vyberú pre fotoworkshop, rozhodli sa práve pre Trať mládeže. „Blíži sa šesťdesiate výročie jej sprevádzkovania. Pre nás, tridsiatnikov, je to zaujímavý fenomén kolektivistického zápalu." Hotové diela chcú verejnosti predstaviť práve počas výročného dňa Trate mládeže. „Malo by ísť o súčasnejšie multimediálne pripomenutie si tohto fenoménu. Bude tu teda výstava, koncert, projekcie, prednášky," vysvetľuje Svätopluk Mikyta.

„Sme generácia ľudí, ktorí socializmus ešte zažili. Pamätáme si červené trenírky na telesnej výchove, cvičky a podobne. Téma Trate mládeže je pre nás zaujímavá najmä z pohľadu pozitívneho zápalu pre spoločnú vec," hovorí Zuzana Bodnárová s tým, že v povojnovom období bol propagandistický fenomén ešte len v zárodku. V oveľa intenzívnejšej podobe prepukol až potom. „Chceme sa na to pozrieť iným spôsobom, nie cez optiku nejakého sentimentu či nostalgie za minulosťou." Preto ohľadom tohto projektu oslovili aj inštitúcie, ktoré majú vedecky objektívny odstup. „Pozitívne na nás zareagoval Ústav pamäti národa, Slovenský filmový ústav a galéria Photoport ako odborný garant fotografií, ktoré v septembri vzniknú."

Cukrová vata a dychovka

Počas dňa Trate mládeže, ktorý sa uskutoční 24.októbra, by sa ľudia mali priviezť parným vlakom zo Zvolena cez Hronskú Dúbravu do banského mesta. V priestoroch stanice, ktorá je monumentom vtedajšej doby, sa bude konať výstava súčasných aj dobových fotografií, premietanie žurnálov, filmov a dokumentov tých čias. Nebude chýbať cukrová vata či dychovka. „Okrem ľudí z kultúry a laikov by sme radi oslovili aj pamätníkov, ktorí majú na celých dvadsaťjeden kilometrov tejto trate vlastné spomienky." Na základe výzvy, ktorá funguje už mesiac, im ľudia posielajú skeny osobných fotografií, knižky a iné materiály. Vnuci vtedajšej mládeže zase píšu maily o tom, že dedko bol členom nejakej konkrétnej brigády. „Práve dnes vznikla myšlienka urobiť výzvu ešte pre deti, ktoré boli splodené na Trati mládeže. Keďže sa tu vystriedalo viac ako štyridsaťtisíc mladých ľudí, určite je to početná skupinka," hovorí.

Zakladatelia Štokovca veria, že projekt pritiahne veľké množstvo ľudí, ktorí sa už počas jazdy vlakom naladia do atmosféry vtedajšej doby. „Vo vlaku ich budú sprevádzať divadelníci, ktorí ich k tomu možno vyprovokujú. Aby nešlo len o privezenie sa k atrakcii, zjedenie nejakej dobroty a odchod preč." Podľa nich ide jednoducho o príležitosť hlbšie a bez emócií sa zamyslieť nad históriou. „Je našou súčasťou a musíme sa k nej vedieť priznať," dodali.

Najčítanejšie na My Žiar

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 27 907
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 474
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 919
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 297
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 159
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 866
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 719
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 127
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 649
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 436
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 722
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 457
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 369
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 278
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 433
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


Ak hľadáte ideálne miesto na výlet do prírody počas veľkonočných sviatkov, práve ste ho našli.


Konateľ spoločnosti Tanawa Anton Ulbricht.

Toto je príbeh značky Tatranská minerálka.


  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 127
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 649
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 436
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 722
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 457
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 369
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 278
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 433
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu