ŠÁŠOVSKÉ PODHRADIE. Dobrovoľníci sa už päť rokov snažia o záchranu tejto historickej pamiatky. Konzervácii hradu však bránia problémy s jeho majetkovo-právnym vysporiadaním.
Prvý medzi zrúcaninami
Združenie na záchranu hradu Šášov sa preto rozhodlo zdokumentovať súčasný stav zrúcaniny skôr, ako ešte viac schátra. „Laserové skenovanie, ku ktorému došlo koncom augusta, je súčasťou projektu Zameranie hradu Šášov. Ten by mal pomôcť najmä v budúcnosti. Ak by došlo k ďalším deštrukciám múrov, na základe výsledkov geometrického a laserového zamerania budeme môcť tieto časti obnoviť," povedal predseda združenia Rastislav Uhrovič. Získané údaje budú môcť okrem toho porovnať s meraniami zo sedemdesiatych rokov a zistiť tak úbytok muriva za viac ako tridsaťročné obdobie. Špeciálnym skenerom už na Slovensku zdokumentovali viacero historických objektov, Šášovský hrad je však v ich výpočte prvou zrúcaninou.
Virtuálna prehliadka
Aj keď dokumentácia, ktorá z projektu vzíde, by mala v budúcnosti slúžiť predovšetkým ako podklad pre ďalšie reštaurovanie zrúcaniny, predseda združenia potvrdil aj vznik digitálnej podoby hradu. „S pomocou nameraných hodnôt vytvoria odborníci virtuálny 3D model hradu v jeho súčasnom stave. Ten by neskôr mohol tvoriť základ akejsi virtuálnej prehliadky," vysvetlil.
Na internete bude verejne prístupná najskôr budúci rok.
Vybojovali prvý úspech
Po rokoch existencie združenia sa toto leto konečne podarili aj prvé fyzické záchranné práce na zrúcanine. „Reštaurátori zrekonštruovali s použitím pôvodných stavebných metód západný okenný otvor strážnej veže. Tento krok bol zásadný z hľadiska statiky veže a mal by minimálne oddialiť jej rozpad," hovorí o nutnosti záchrannej akcie. Ďalším konzervačným prácam bránia problémy s vlastníctvom hradu. „Získať povolenie len na túto malú úpravu nám trvalo takmer dva roky," komentuje zdĺhavosť procesu.
Obáva sa preto, že prvé stavebné práce, ktoré sa na hrade uskutočnili po viac ako tristo rokoch, môžu byť nadlhú dobu aj poslednými.