KREMNICA. Šachta Mária je starým banským dielom. Ťažbu v nej ukončili v 19. storočí. Vlani pred Veľkou nocou sa však prepadla. V jej blízkosti stojí rodinný dom, ktorého majiteľ v tom čase vykladal z auta drevo. Prepad šachty narušil statiku, čo sa odrazilo najmä na jeho hospodárskej budove. Praskali na nej múry a každý deň klesala o dva centimetre.
Jarné vody
Podľa banského zákona nesie zodpovednosť za odstránené následkov na takýchto dielach v nevyhnutnom rozsahu ministerstvo hospodárstva. Týmito prácami poverili Rudné bane.
„Situácia je veľmi komplikovaná. V hĺbke 35 a 60 metrov sú veľké podzemné priestory, kde sa nachádzali banské ťažné stroje. Šachta je už viac ako sto rokov zasypaná, žiaľ, zlikvidovali ju neodborne. Vlastne ju zasypali materiálom, ktorý bol poruke," informoval riaditeľ Rudných baní Jozef Širila. „Vlani sme preto urobili kontrolný vrt, ktorý nám napovedal, aké je zloženie toho materiálu. Voda, ktorá sa z povrchu dostáva banskými dielami do podzemia, ho v jame vymýva.
Podzemné priestory, kde boli ťažné stroje, sa preto postupne zavaľujú," vysvetlil. Na povrchu jasne vidieť ako následkom toho dochádza k poklesu. „Je len otázkou času, kedy zával nastane. Mohlo by to byť teraz, keď prídu jarné vody z roztopeného snehu," povedal.
Kritická situácia
Minulý rok urobili Rudné bane aj druhý vrt, ktorý orientovali priamo na podzemné priestory. „Zistili sme, že v podzemí sú naozaj dutiny. Najmä v tej 35-metrovej hĺbke sa ukázalo, že je tam 7 metrov prázdneho priestoru," pokračoval Širila. „Takže fakt je len otázkou času, kedy dôjde k ďalšiemu závalu," podotkol. Vzhľadom na kritickú situáciu vraj postupujú neštandardne.
„Chceme sa pokúsiť prostredníctvom vrtu zaplniť prázdny priestor tuhnúcou hmotou. Je to jediná možnosť ako zabrániť závalu." Tvrdí, že pôvodná alternatíva urobiť vrty, ktoré by boli vystužené tlakovým cementom, nie je použiteľná. Odôvodnil to tým, že podložie v hĺbke 60 metrov nie je stabilné.
Po vyplnení priestoru tuhnúcou hmotou by pravdepodobne dochádzalo len k pozvoľnému doznievaniu závalu. „Nejaký pokles by tam teda ešte v budúcnosti bol, ale nedošlo by k vlneniu povrchu."
Múry drevárne sú vážne porušené. FOTO: EVA ŠTENCLOVÁ
Klesá o štyri centimetre
Rudné bane situáciu monitorujú, pričom pokles stále sledujú. „Je viditeľný aj na stavbách v okolí," hovorí Širila. Dom, ktorý stojí v bezprostrednej blízkosti šachty, je podľa neho stále ohrozený. „Majiteľa sme upozornili, aby sa v záhrade nepohyboval, lebo k ďalšiemu závalu môže dôjsť kedykoľvek." V krajnom prípade by sa však musel vysťahovať a mohol by žiadať odškodné.
„Neskúmali sme, či z hľadiska povolenia stavby nedošlo k pochybeniu, pretože človek nepostaví dom vedľa starej šachty, ak o tom vie. Zrejme tam boli nedostatočne zistené skutočnosti. My majiteľa neodškodňujeme, ale riešime štáb na banskom diele. Ak by mal pocit, že je to potrebné, o odškodnenie sa bude musieť uchádzať sám," povedal.
„Šachta Mária je dôkazom, že banské diela sú rizikom aj po dlhých desaťročiach od ukončenia ťažby. Zodpovednosť za sanáciu týchto starých diel pritom zostáva na pleciach štátu, teda nás, daňových poplatníkov," uviedla primátorka Kremnice Zuzana Balážová.
Majiteľ domu sa k aktuálnej situácii veľmi vyjadrovať nechcel. „Vo štvrtok sa mám stretnúť s pánom Širilom a Sombathym, ktorí ma informujú o ďalšom postupe," povedal nakoniec. Jeho hospodárska budova vraj každý mesiac klesá o štyri centimetre. „Od minulého roka pribudli ďalšie praskliny. Vidíte," ukázal na hmatateľný dôkaz. Napriek tomu si nebezpečenstvo veľmi nepripúšťa a budovu používa na uskladnenie dreva.