KREMNICA. V Kremnických vrchoch sa pred časom objavili útoky medveďov na ovčie stáda a výnimkou nie je ani stretnutie šeliem s človekom.
Dobrovoľný strážca prírody Jaroslav Slašťan tvrdí, že medveď, podobne ako ľudia, majú svoje povahové vlastnosti, a čo jedného z nich môže primäť k úteku, iného môže vyprovokovať k útoku. Vo všeobecnosti však podľa neho platí, že ak medveď spozoruje človeka ako prvý, vyhne sa mu.
Prevencia pre útokom medveďa existujeNa miestach, kde sa medveď vyskytuje, sa občasným náhodným stretnutiam vyvarovať len ťažko. „Keď ste v lese, vždy je lepšie dať o sebe vedieť. Netreba sa báť rozprávať, či pískať si. Ak je medveď prekvapený, môže zaútočiť práve zo strachu," upozorňuje.
Prevenciou je vyhýbanie sa húštinám a mladinám, ale aj miestam, kde by mohol mať brloh - skalným previsom, vývratom stromov a podobne.
Človek medveďa nepredbehneKeď už sa priamemu stretu s medveďom skutočne vyhnúť nemožno, odporúča Slašťan zachovať pokoj. „Určite to nebude jednoduché, no treba sa snažiť. V žiadnom prípade nie je dobrý krik či hádzanie predmetov do medveďa. Beh rovnako môže skôr uškodiť a šelmu ešte viac vydráždiť. Okrem toho medveď beží rýchlejšie ako človek," hovorí.
Reakcia, ktorú pri stretnutí s medveďom považuje za najlepšiu, vyzerá jednoducho, no stres a strach jej uskutočnenie môžu skomplikovať.
„Odporúčam ľahnúť si na brucho s nohami od seba a rukami si chrániť šiju a hlavu. Ak sa medveď snaží človeka obrátiť, treba sa prekotúľať späť na brucho a chrániť si tak životne dôležité orgány," vysvetľuje. Pomôcť podľa Slašťana môže aj, keď sa medveďovi prihovoríme pokojným tónom.
I keď sa dobrovoľný strážca prírody stretol s medveďmi už viackrát a vždy bez ujmy na zdraví, žiadnu zo svojich rád nepovažuje za zaručený recept.
Autor: iva