Slovenské banské múzeum avizuje existenčné problémy. Štát naň tento rok prispel najmenej za uplynulé obdobie. Jeho zriaďovateľ, ministerstvo životného prostredia, hovorí, že viac dať nemôže a inštitúcia si má poradiť sama.
BANSKÁ ŠTIAVNICA. Riaditeľ Slovenského banského múzea v Banskej Štiavnici Jozef Labuda hovorí o kritickej situácii. Inštitúcia sa stará o sedem expozičných celkov v historických objektoch Starého a Nového zámku, Komorského dvora, Berggerichtu, v domoch bývalých ťažiarov v centre mesta a v podzemných priestoroch štôlní. Štát však príspevok na jej fungovanie každoročne znižuje.
Chýbajú peniaze na údržbu a mzdy
„Za posledných päť rokov sme od nášho zriaďovateľa, ministerstva životného prostredia, dostali najmenší príspevok. Po prvýkrát v našej histórii nemáme peniaze na údržbu historických budov, v ktorých sídlia naše zbierky, a nebude dosť ani len na platy," hovorí Labuda.
Tvrdí, že múzeum si síce dokáže zo svojich aktivít, vstupného a prenájmov priestorov ďalším subjektom zarobiť napríklad na energie či rozvoj, tento rok však podľa Labudu nebude stačiť ani to.
Šetriť sa podľa jeho slov nedá ani na zamestnancoch. „Za posledné štyri roky sme rozviazali pracovný pomer s dvadsiatimi piatimi ľuďmi. Teraz sme v štádiu, keď si prepúšťanie nemôžeme dovoliť, pretože by sa nemal kto starať o zbierky, čo je podľa zákona naša prvoradá úloha."
Šéf múzea Jozef Labuda. Tvrdí, že znižovanie príspevku štátu môže spôsobiť inštitúcii existenčné problémy.
Múzeum navrhli zrušiť
V tejto súvislosti šéfa múzea prekvapila analýza Republikovej únie zamestnávateľov, ktorá poukazuje na skutočnosť, že štát vynaloží na svoje rozpočtové a príspevkové organizácie viac než miliardu eur ročne. Medzi šetriacimi opatreniami navrhuje vláde zrušiť Slovenské banské múzeum a premiestniť jeho zbierky do Slovenského technického múzea v Košiciach.
Labuda spochybňuje postup autorov analýzy. Nechápe, ako mohli navrhnúť premiestnenie múzea. „Spravujeme nielen technické, ale aj historické, prírodovedné a galerijné zbierky. Tieto hodnoty sa navyše snažíme zveľaďovať v autentických historických domoch, väčšinou v národných kultúrnych pamiatkach, takže neviem, ako sa dá takýto komplex premiestniť. To jednoducho nejde," odkazuje Republikovej únii zamestnávateľov.
Od štátu očakáva, že znižovanie príspevkov prehodnotí a zváži reálne potreby múzea, ktoré ročne navštívi 80 až 100-tisíc ľudí, tak, aby ho nevystavoval existenčným problémom.
Štát príspevok zvýšiť neplánuje
Ministerstvo životného prostredia potvrdzuje, že múzeum v roku 2011 dostane od štátu 372 328 eur, čo je o niečo menej ako minuloročných 400 169 eur a viac než o polovicu menej než v 2009., keď po úprave rozpočtu počas roka poslalo múzeu 848 973 eur.
Zvyšovanie príspevku zatiaľ ministerstvo neplánuje. „Financie prerozdelilo podľa možností rozpočtu. Je dôležité, aby istú časť svojich príjmov vedeli takéto organizácie získavať aj z vlastnej činnosti," odpovedá na Labudovu požiadavku hovorkyňa ministerstva Beatrice Hudáková.
Zároveň však popiera, že by štát plánoval zrušenie múzea či jeho sťahovanie. „Slovenské banské múzeum v súčasnosti obhospodaruje zbierku, ktorá nie je vhodná pre žiadne iné múzeum. Inštalácie sa nachádzajú v bývalom Kammerhofe, čo bol jeden z najdôležitejších priemyselných úradov monarchie, a tiež v šachte Bartolomej. Premiestnenie by stálo tisíc ročných rozpočtov múzea, ak nie viac," vysvetľuje.
Dodáva, že Republikovej únii zamestnávateľov neprináleží hodnotiť existenciu či neexistenciu múzea. „Kultúra národa nie sú peniaze a vyčísliteľné faktúry na vykurovanie či upratovanie depozitára," tvrdí a poukazuje na jedinečnosť Banskej Štiavnice spojenej predovšetkým s históriou baníctva, a to v celoeurópskom kontexte.
Martin Hošták z Republikovej únie zamestnávateľov reaguje na kritiku analýzy tvrdením, že autori pri jej tvorbe vychádzali z verejne dostupných informácií, ktoré sú niekedy úplne nedostupné a často nedostatočné.
Únia zároveň múzeu navrhuje spoluprácu a stretnutie s jej odborníkmi, ktorí mu majú pomôcť racionalizovať výdavky tak, aby znížilo svoju závislosť od príspevkov štátu.