BANSKÁ ŠTIAVNICA. Na trotuári v historickom centre Banskej Štiavnice by mala pribudnúť socha tradičnej baníckej postavičky – štiavnického Nácka.
Atrakcia pre turistov
„Socha by mala stáť oproti kaviarni Green cafe. Použijeme na ňu peniaze z verejnej zbierky, ktorú mesto vyhlásilo v roku 2005 a v súčasnosti je v nej 6597 eur,“ avizuje banskoštiavnická primátorka Nadežda Babiaková.
Celkové náklady na zhotovenie sochy však odhaduje na približne 12-tisíc eur. Chýbajúci podiel má podľa jej slov pochádzať z mestského rozpočtu.
Osadenie sochy inicioval Banskoštiavnicko-hodrušský banícky spolok už pred rokmi.
„Nácko je postavička baníka - humoristu, ktorý k Štiavnici neodmysliteľne patrí. Okrem toho pôjde aj o atrakciu pre turistov, podobne ako v prípade Čumila v Bratislave,“ tvrdí člen spolku Jozef Karabelly ml.
Lokálni politici v porote
Mesto pre zámer vyhlásilo súťaž na vytvorenie modelu sochy. Zadanie zverejnilo na svojej oficiálnej stránke s dovetkom, že súťaž „nie je určená len akademickým sochárom, ale komukoľvek s dobrou ideou“. Ako podklad pre návrh sú k podmienkam priložené kresby autora Igora Lackoviča.
O víťaznom návrhu by mala rozhodnúť porota zložená väčšinou z neodborníkov. V komisii zasadne napríklad primátorka, viceprimátor, poslanci či členovia baníckeho spolku, ale aj sochár Milan Lukáč.
Autori návrhov sochy by sa mali pridŕžať kresieb Igora Lackoviča.ZDROJ: BANSKASTIAVNICA.SK
Umelcom chýba odborná diskusia
Kým mesto a banícky spolok vidia v Náckovi šancu na ďalšie zatraktívnenie mesta, umelci zo združenia Verejný podstavec, súťaž a celý zámer spochybňujú.
„Je chybou, ak je socha, ktorá má byť niekde umiestnená natrvalo, výsledkom súťaže bez odborných parametrov a odbornej diskusie,“ hovorí Michal Moravčík z Verejného podstavca.
Tvrdí, že pre Slovensko je takéto hájenie neodbornosti v prípade názorov na výtvarné umenie typické.
„Politici a médiá sa vyjadrujú v kategóriách páči - nepáči. Máme tu teoretikov, odborné inštitúcie, galérie a podobne. Ak nikto z objednávateľov nie je zvedavý na odborný názor, hazarduje s kvalitou,“ myslí si. Prirovnáva to k situácii, keď by niekto staval dom bez architekta.
Kvalita verzus gýč
Zobrazenie populárnej postavičky podľa Moravčíka smeruje k udomácneniu gýču vo verejnom priestore mesta. Možnosti čítania diela môžu byť podľa neho výrazne obmedzené.
„Obávam sa, že keď mesto pristane na Nácka, potom príde bosorka atď., atď. a Štiavnica bude mať také pošramotené centrum, ako už máme v Bratislave, kde je Staré mesto prehlušené atrakciami pre turistov,“ dodáva Moravčík.
Iniciatíva Verejný podstavec tradične pôsobí ako alternatíva súčasného umenia v opozícii k mestským atrakciám, ako sú Schöne Náci či Čumil. Odmieta aj uvažovanie o soche ako reštaurátorskej disciplíne podliehajúcej nutne realistickému zobrazovaniu skutočnosti.
Banícky spolok názory iniciatívy súčasných umelcov odmieta. „Nemyslíme si, že to bude gýč. Je to otázka uhla pohľadu a vkusu,“ reaguje Jozef Karabelly ml.
Uzávierka súťaže je 30. novembra. O víťazných návrhoch, ktoré budú ocenené výhrami 500, 300 a 200 eur, rozhodne porota do 13. decembra.