Obecné múzeum a pamätnú izbu biskupa Rudolfa Baláža plánujú v Nevoľnom vytvoriť v bývalej hasičskej zbrojnici. Jej súčasťou by mali byť aj osobné veci nevoľnianskeho rodáka.
NEVOĽNÉ. Na zriadenie pamätnej izby vlani zosnulého banskobystrického diecézneho biskupa Rudolfa Baláža získala jeho rodná obec Nevoľné 10-tisíc eur.
"Ide o príspevok z programu Náš vidiek Úradu vlády SR. Na projekt sme získali aj prostriedky od Banskobystrického samosprávneho kraja. Samozrejme, prispeje aj obec, no zdroje budeme hľadať najmä mimo rozpočtu," povedal starosta Nevoľného Štefan Henžel.
Bývalú hasičskú zbrojnicu chce obec zmeniť na múzeum. FOTO: IVA ZIGOVÁ
Hasičskú zbrojnicu zrekonštruujú
Expozícia, pripomínajúca významnú osobnosť obce, ktorá je pochovaná na miestnom cintoríne, by mala vzniknúť v niekdajšej hasičskej zbrojnici. V chátrajúcej budove na okraji dediny dnes parkuje jedno z obecných áut.
"Objekt potrebuje komplexnú rekonštrukciu, výmenu strechy, okien, dverí, novú fasádu," vymenoval starosta.
V interéri plánuje obec vytvoriť múzeum s predmetmi a dokumentmi z histórie obce. V časti venovanej Rudolfovi Balážovi vystaví jeho osobné veci, ktoré jej zapožičia biskupský úrad.
"Budú medzi nimi predmety každodennej potreby ako napríklad jeho kabát. Obzvlášť vzácny je jeho pektorál (náprsný kríž - pozn. redakcie), ktorý biskup Rudolf dostal od Svätého Otca. Zbierka obsahuje aj časť jeho intelektuálneho vlastníctva, publikované a iné diela, najmä katechézy," konkretizovala Zuzana Juhaniaková, hovorkyňa biskupského úradu. "Biskup Baláž totiž viedol Komisiu pre katechizáciu a školstvo Konferencie biskupov Slovenska, a to od jej počiatkov do nedávnej minulosti," dodala na vysvetlenie.
Na biskupov hrob prichádzajú veriaci
Keďže ide o časovo náročnejší projekt, termín otvorenia pamätnej izby starosta konkretizovať nevedel.
"V najideálnejšom prípade by sme ju sprístupnili v lete počas osláv výročia obce. Ak by sme to nestihli, určite tak urobíme niekedy v priebehu nasledujúceho roka. Podstatné je, aby bola hodná pamiatky tejto osobnosti, ktorá našej obci vždy pomáhala a podporovala ju," vyjadril sa.
Henžel verí, že pamätná izba diecézneho biskupa ešte viac zatraktívni obec pre návštevníkov. "Už teraz prichádzajú k jeho hrobu týždenne desiatky ľudí, takže veríme, že novinka zaujme aj ich," dodal.
Počas bývalého režimu bol aj traktoristom JRD
Rudolf Baláž sa narodil 20. novembra 1940 v Nevoľnom. V rokoch 1958 až 1963 študoval na Rímskokatolíckej Cyrilometodskej bohosloveckej fakulte v Bratislave. Napriek dobrým študijným výsledkom mu ani po opakovaných žiadostiach nebolo umožnené ďalšie štúdium. Kňazskú vysviacku mal 23. júna 1963. Potom pôsobil ako kaplán v Brezne (1963-1965), Krupine (1965-1967), Vrútkach, Kláštore pod Znievom a Vrícku (1967-1968). V rokoch 1968 až 1970 pôsobil na Biskupskom úrade Banská Bystrica, potom bol správcom farnosti Pitelová (1970-1971).
V bývalom režime sa dostal mimo pastorácie, lebo v rokoch 1971 až 1982 bol bez štátneho súhlasu. Pracoval ako traktorista JRD, neskôr ako vodič nákladného auta. Neskôr sa stal správcom farnosti Turčiansky Peter (1982-1990) a 14. februára 1990 bol menovaný za biskupa. Biskupskú vysviacku mal 19. marca 1990 v Banskej Bystrici. Od roku 1994 do 31. augusta 2000 bol predsedom Konferencie biskupov Slovenska. Od 16. septembra 2003 pôsobil ako podpredseda Konferencie biskupov Slovenska.
Banskobystrický diecézny biskup Rudolf Baláž zomrel 27. júla 2011 vo svojom sídle v Banskej Bystrici. Na základe jeho želania sa miestom jeho posledného odpočinku stala jeho rodná obec.
(sita, iva)