BANSKÁ ŠTIAVNICA. Po rekultivácii okolia Vodárenských tajchov chce občianske združenie Kruh pokračovať úpravou lokality Červená studňa s prameňom svätého Jána Nepomuckého.
Znovuobjavenie Malej Vodárenskej
S aktivitami v okolí jazier začali dobrovoľníci po tom, čo sa v ich tesnej blízkosti začali objavovať prípady vandalizmu.
„Často som tam vídaval motorkárov a štvorkolkárov, ako brázdia hrádzu Vodárenskej a nepáčilo sa mi to. Mal som pocit, že tieto vodné plochy treba nejako ochrániť,“ hovorí Juraj Paučula, jeden zo zakladajúcich členov združenia, prečo sa do projektu Vodárenské tajchy – zóna oddychu pustili.
Pribudla rampa, odpadkové koše, niekoľko lavičiek z kmeňov stromov, všetko nenápadné a v úzadí.
„Nechceli sme narušiť pôvodnú atmosféru jazera,“ vysvetľuje.
Tvrdí, že vďaka činnosti miestnej komunity, ktorú Nadácia Orange ocenila ako projekt roka, mnohí domáci znovuobjavili takzvanú Malú Vodárenskú.
Tá je v tesnej blízkosti Veľkej, no donedávna výhľad na ňu zostával návštevníkom skrytý za stromami.
Pri práci pomáhali aj Šobovčania. FOTO: OZ KRUH
Oddychovú zónu si vybudovala komunita.
Vyhľadávané miesto a zanedbaná mláka
V začatej práci, pri ktorej pomáhali celé rodiny, ale aj rómske deti z neďalekého Šobova, chce Kruh pokračovať v nasledujúcom období.
Od Nadácie Ekopolis na úpravu neďalekej lokality Červená studňa získal tristisíc eur, ďalšie zdroje hľadá.
Podľa Paučulu ide o veľmi navštevované miesto, kde začínajú viaceré turistické a cyklistické trasy. V lete si tam k prameňu svätého Jána Nepomuckého chodievajú Štiavničania po vodu, ktorá je vraj lepšia než tá z vodovodu, v zime sa na tajchu Červená studňa korčuľujú deti a v blízkosti je aj obľúbený sánkarský svah.
Prvé zmeny v okolí prameňa, ktorý vyviera spod sochy patróna vôd, urobili dobrovoľníci už vlani.
„Prameň sme obložili kameňom, pri soche sme našli a odhalili staré schodíky a osadili jednoduchú lavičku. Teraz nás čaká zregulovanie vody, tak, aby netiekla po ceste a netvorilo sa tam blato. Uvažujeme aj o drevenej hojdačke pre deti,“ vymenoval koordinátor projektu len niekoľko z plánov.
Oveľa väčším sústom, z hľadiska času aj nákladov, bude pre Kruh a mesto, obnova tajchu Červená studňa.
„Dnes je to v podstate zanedbaná mláka, ktorá vyžaduje opraviť hrádzu, odstrániť odtiaľ časť stromov a podobne. Ide o mestský majetok, ktorý v minulosti na rozdiel od iných jazier neprebrali do správy vodohospodári práve pre jeho zlý technický stav,“ hovorí.
Klinger prístupnejší pre návštevníkov
Slovenský vodohospodársky podnik, š.p., podobné aktivity dobrovoľníkov víta, najmä v prípade tajchov, kde nedokáže zabezpečiť stálu službu. Projekty pripomienkuje. Potvrdil to hovorca vodohospodárov Pavel Machava.
V spolupráci s mestom v týchto dňoch štátny podnik upravil prístupový chodník k ďalšiemu banskoštiavnickému jazeru, Klinger, tak aby po ňom mohli prejsť aj mamičky s kočíkmi.
„Došlo k výrubu náletovej zelene, k osiatiu trávnika či k oprave betónového múru a schodov do nádrže,“ vymenúva a dodáva, že kroky majú prispieť k väčšej bezpečnosti a komfortu návštevníkov.
Klinger bol v minulosti akousi mestskou plavárňou a aj dnes patrí v lete medzi najvyhľadávanejšie z jazier, napriek tomu, že hygienici stav tamojšej vody nemonitorujú.
V okolí nádrží sa podľa Machavu stretávajú aj s negatívnymi javmi, ako sú nepovolené táborenie a zakladanie ohňov na hrádzach, ale aj ničenie terénu motocyklistami či poškodzovanie manipulačných objektov, takzvaných mníchov.
„Vandali z nich trhajú drevené šindle, striekajú na ne sprejmi a podobne,“ hovorí o odvrátenej strane správy historických banskoštiavnických tajchov.