KREMNICA. Spoločnosť Ortac Resources avizovala radikálnu zmenu v prístupe k miestnym komunitám v Kremnici a okolí. Jej riaditeľ pre Slovensko, Viktor Pomichal, sa ospravedlnil za to, že predtým nenašli spôsob, akým by podali informácie o vzácnych kovoch, biotermálnej energii, turizme a biodiverzite. Podľa jeho slov požiada miestne úrady, zastupiteľstvo a všetkých, čo majú záujem, aby sa zúčastnili na diskusiách o budúcej činnosti.
„Aby sa aktívne podieľali na rozhodovacích procesoch, ktoré budú mať dopad na ich životy,“ uviedol.
O výsledkoch chcú informovať
Investícia spoločnosti Ortac Resources v súvislosti s ťažbou v Kremnici by mohla predstavovať 750 miliónov eur.
„V našom dobývacom priestore máme tiež zásobník geotermálnej vody. Momentálne robíme ďalšie štúdie, aby sme presne vedeli, koľko jej tam je, akú má teplotu a aká je jej konzistencia,“ pripomenul Pomichal. „Môže to predstavovať investíciu do turizmu, geotermálnych teplární, prírodných vôd ako takých ako minerálky a podobne,“ vysvetlil.
„Spracovanie zlatých rúd sa môže robiť len prostredníctvom industriálneho procesu, ktorý používa chemikálie,“ pokračoval. „Momentálne hľadáme chemikálie, ktoré pritom môžu byť použiteľné. O výsledkoch budeme verejnosť hneď informovať,“ tvrdí.
„V dialógu s komunitou vyberieme možnosť, ktorá je pre nich najlepšia,“ dodal.
Balážová: Nie sme na to odkázaní
Komunikácia so spoločnosťou Ortac Resources podľa kremnickej primátorky Zuzany Balážovej viazne na jednej veci.
„Nevieme, čo tu chcú spraviť,“ podotkla. „Kým nevieme aké množstvá chcú vyťažiť, kde bude odkalisko a ako dlho to celé má trvať, nemáme sa k čomu vyjadrovať,“ povedala.
„Ak pôjde o povrchovú baňu, budú sa ťažiť veľké množstvá horniny a vznikať veľké objemy odpadu, na to prikývnuť nemôžeme,“ tvrdí. „Toto ložisko v súčasnej dobe, za súčasných environmentálnych názorov, nie je ťažitelné,“ myslí si.
„Objem zlata v rude je 1,5 až 2 gramy na tonu. To znamená, že ak by sme ho chceli vyzískať, musíme vyťažiť obrovské množstvá horniny. Tá sa niekde uskladní ako banský odpad. V dnešnej dobe nie sme odkázaní na takéto riešenia,“ uzavrela.