Regulovať farebnosť panelákov sa Žiar nechystá napriek tomu, že niektoré iné mestá už majú nariadenia, ktorými možnosti bytových spoločenstiev obmedzujú. Magistrát argumentuje, že pri farbách ide vždy o uhol pohľadu.
ŽIAR NAD HRONOM. Rekonštrukcie a zatepľovanie bytových domov prinášajú šetrenie, estetická stránka obnovy však vyvoláva diskusiu. Samosprávy už roky musia riešiť problém, či farebnú škálu pre fasády nejako obmedziť alebo nechať bytovým spoločenstvám voľnú ruku.
Pankáčina bez koncepcie
Zelená, žltá, fialová, ružová, len niekoľko farieb, ktoré sa vám striedajú pred očami pri prechádzke Žiarom nad Hronom.
„Prekáža mi, ako sa v meste pristupuje k rekonštrukcii domov. Každý panelák má inú farbu. Je to taká pankáčina, bez koncepcie. Malo by sa s tým pritom narábať opatrne, lebo socialistický ráz mesta teraz veľa ľudí nedokáže oceniť, no raz bude možno súčasťou pamiatkovej zóny,“ povedal v rozhovore pre naše noviny mladý žiarsky fotograf Peter Kováč, ktorý sa dlhodobo venuje fotografovaniu panelákovej architektúry.
„Lentilkovo“ radnici neprekáža
Žiarsky magistrát bytové spoločenstvá pri výbere farieb nijako neobmedzuje a reguláciu neplánuje ani do budúcnosti.
„Farbu nediktuje a neodporúča stavebníkom náš stavebný úrad a nechystáme ani všeobecne záväzné nariadenie tohto typu. Čo sa týka farby, vždy je to otázka názoru, pre niekoho je neprijateľné „Lentilkovo“, pre iného jednofarebná unifikovanosť,“ povedal hovorca mesta Martin Baláž.
Magistrát sa podľa jeho slov riadi právnym názorom, že legislatívna aktivita mesta by v tomto smere nebola v súlade so zákonom.
„Je minimálne diskutabilné, či má samospráva právo takto obmedzovať vlastníkov nehnuteľností. Žiar je preto liberálny,“ tvrdí.
V Brezne výber obmedzili
Jedným z miest v Banskobystrickom kraji, ktoré farebnosť regulujú všeobecne záväzným nariadením je Brezno. Na fasádach domov sa tam povoľujú iba pastelové, dymové, prípadne okrové farby.
Predseda komisie mestského zastupiteľstva pre rozvoj mesta a mestskej infraštruktúry Ján Králik považuje prijaté nariadenie za prínos. „Určitú víziu mesto stanovilo už v územnom pláne, VZN a dohľad stavebného úradu nad farebnosťou sú ďalším krokom pri riešení tohto problému,“ doplnil. Stanovené vzorky farieb sú podľa neho dôležité predovšetkým v historickej časti mesta, kde pomáhajú dotvoriť kompaktnosť centra.
Kompromisné riešenia
Určitou výhodou pri panelákových domoch podľa neho je, že väčšinu z nich spravujú dve veľké správcovské spoločnosti. „Treba povedať, že samotné nariadenie rieši problematiku iba čiastočne. Rovnako dôležitá je osveta, aby sa dokázali dohodnúť na kompromisnom riešení projektanti, správcovské spoločnosti a vlastníci objektov. Iniciatíva vyšla v tomto smere práve od projektantov. Myslím, že od prijatia VZN prišlo v tomto smere ku kvalitatívnej zmene,“ dodal.