Na majstrovstvách sveta lyžiarov - klasikov v talianskom Val di Fiemme nastúpil dnes aj bežec Martin Kapšo. Po 47 rokoch sa na šampionát dostal zástupca kremnického klubu.
KREMNICA. Ešte v decembri ležal kremnický bežec Martin Kapšo s cukrovkou typu jedna v nemocnici, aby sa následne nominoval až na majstrovstvá sveta.
V týchto dňoch jeho štart na prestížnych pretekoch sleduje s očakávaním najmä jeho domovský Mestský klub lyžiarov Kremnica. Zástupca Kremnice sa totiž na seniorskom svetovom šampionáte predstaví po dlhých 47 rokoch. Naposledy sa tak stalo v roku 1966 vďaka Rudolfovi Čillíkovi, dnes už 81-ročnému nestorovi slovenského bežeckého lyžovania.
Rapídne schudol
Aktuálnemu úspechu mladého športovca však predchádzali nečakané zdravotné problémy.
Na predsezónnom sústredení v talianskej Sante Caterina Kapšo rapídne schudol, čo si nevedel nijako vysvetliť jeho tréner Jozef Brünn. Poslal ho tak urýchlene domov, kde absolvoval niekoľko vyšetrení. Ich výsledkom bola diagnóza, diabetes typu 1. „V príprave na sezónu som neustále pociťoval hlad a smäd, nevládal som a moja váha sa znížila o takmer deväť kíl,“ spomína na začiatok sezóny Martin Kapšo.
Napriek vážnemu ochoreniu sa však pozbieral a už o tri týždne stál na štarte Slovenského pohára. „Kvôli cukrovke som musel začiatok sezóny vypustiť, za dva týždne som absolvoval rôzne vyšetrenia, nejaký čas som si poležal aj v nemocnici v Žiari nad Hronom a v Národnom endokrinologickom a diabetologickom ústave v Ľubochni.“
Zastavil ho nízky cukor
Hoci jeho chuť bola obrovská, pretek napriek snahe pre hypoglykémiu nedokončil. Zdalo sa, že má po kariére. „Od úvodu sa mi šlo dobre. Po čase sa mi však zdalo, že tempo je vysoké, prestal som vládať a začala na mňa doliehať únava. Zistil som, že to nie je o rýchlosti pretekárov, ale o mojom nízkom cukre,“ hovorí o svojom prvom preteku po určení diagnózy.
Hladinu cukru sa na ďalšom podujatí pokúšal korigovať znížením dávky inzulínu, čo sa mu vyplatilo. „Ak chcem pretekať, musím sa zmieriť s faktom, že som v nevýhode. Tenkú hranicu sa pokúšam trafiť. Verím, že časom budem zbehlejší, a že sa budem môcť plne vyrovnávať špičke.“
Na Bielej stope tretí
Pozor si začal dávať aj na stravovanie a výsledky sa dostavili až neuveriteľné rýchlo. Prvým vydarením podujatím sa stala Biela stopa, keď skončil na 45 kilometrov voľne bronzový. „Na Bielej stope mi to vyšlo do bodky. Dávka inzulínu závisí od profilu trate, jej dĺžky a mnoho ďalších faktorov. Keďže na Skalke to poznám, dávku som určil správne, čo mi vynieslo skvelé tretie miesto,“ ozrejmuje.
Najlepší odhad na potrebnú dávku má pri krátkych šprintérskych tratiach. Vrcholom sezóny sa preňho stal pretek v Králikoch pri Banskej Bystrici, kde sa stal majstrom Slovenska. „V šprinte už dávku ordinujem pomerne presne, horšie je to na dlhších tratiach, kde viac - menej skúšam. Najťažšie sú zatiaľ 10- a 15-kilometrové trate,“ hovorí.
Medzi svetovou špičkou
Skvelé umiestnenia ho posunuli až na majstrovstvá sveta do talianskeho Val di Fiemme, na ktoré celá svetová špička vylaďuje formu. Na štart sa postavil v šprinte na 1,5 km klasicky.
O definitívnej nominácii rozhodla trénerská rada bežeckého úseku Slovenskej lyžiarskej asociácie podvečer po pretekoch Slavic Cup v Štrbskom Plese. „Na základe rebríčkových postavení dáme šancu aj kvartetu Segeč, Kapšo, Kotschová a Klementová. Títo štyria nastúpia iba v šprinte. Keďže ide o mladých perspektívnych pretekárov, chceme, aby získali nejaké skúsenosti, ktoré budú môcť zužitkovať v budúcnosti. Dôležitým faktorom pri našom rozhodovaní bolo aj to, že náklady na účasť vo Val di Fiemme sú minimálne,“ vysvetlil v rozhovore pre SITA rozšírenie nominácie o spomenutú štvoricu vedúci slovenskej výpravy bežeckého úseku Peter Bartoň.
„Cieľ vytýčený nemám, už účasť je pre mňa úspech. Ak by som však skončil do polovice štartovného pola, čo je do 60. miesta, bolo by to super,“ prezrádza o ambíciách Martin Kapšo.
Dnes v obednajších hodinách na 1,5 kilometrovú trať vybehol Kapšo s číslom 87. Skončil na 67. mieste, čo je len o sedem priečok nižšie, ako si predsavzdal.
Výsledky - kvalifikácia šprintu klasickou technikou - Val di Fiemme:
1. Nikita Kriukov (Rus.) 3:29,75 min, 2. Alexej Poltoranin (Kaz.) +0,30 s, 3. Anssi Pentsinen (Fín.) +0,50, 4. Emil Jönsson (Švéd.) +0,66, 5. Dmitrij Japarov (Rus.) +1,61, 6. Ola Vigen Hattestad (Nór.) +2,71, ... nepostúpili do hlavnej súťaže 38. Peter Mlynár +9,94, 67. Martin Kapšo +22,15, 81. Andrej Segeč (všetci SR) +32,16
Nominácia Slovenska na MS vo Val di Fiemme:
BEH NA LYŽIACH:
MUŽI: Martin Bajčičák, Peter Mlynár (obaja ŠKP Štrbské Pleso), Andrej Segeč (LK Ski Team JASE Látky), Martin Kapšo (MKL Kremnica)
ŽENY: Alena Procházková (Slávia UMB Banská Bystrica), Daniela Kotschová (Lyžiarsky tím Slovenska), Barbora Klementová (KL Nováky)
Diabetologička: Športovci s cukrovkou nie sú výnimkou
Kapšo môže naplno športovať, musí však zvládnuť liečbu a dávkovanie inzulínu.
ŽIAR NAD HRONOM.Cukrovku 1. typu, ktorú diagnostikovali Martinovi Kapšovi, spôsobuje stav, keď podžalúdková žľaza nie je schopná produkovať dostatočné množstvo inzulínu. Ide pritom o životne dôležitý hormón, ktorý je zodpovedný za udržiavanie normálnej hladiny cukru v krvi.
Závislosť od inzulínu
Ochorenie sa najčastejšie vyskytuje u detí a mladých ľudí, jeho prvotnými príznakmi sú zvýšený smäd, časté močenie a nevysvetliteľné chudnutie.
Ľudia s týmto typom cukrovky sú závislí od podávania inzulínu zvonka, najčastejšie injekčne. V prípade jeho nedodania môže dôjsť k vážnym zdravotným komplikáciám a v krajných prípadoch aj k smrti.
Dôležité sú presné dávky
Ak však človek dodržiava pokyny lekárov a liečbu, naučí sa so svojím ochorením plnohodnotne žiť, aj keď vrcholovo športuje.
„Športovci s diabetesom typu jedna môžu naplno športovať a podávať výkony. Vo svete je takých množstvo, zo zdravotného hľadiska nie sú obmedzení. Musia mať však znalosti o liečbe,“ potvrdzuje diabetička zo Žiaru nad Hronom Zuzana Prachárová.
„Napriek vysokej záťaži sa môže Martin naplno venovať svojmu športovému odvetviu, musí si však doma pravidelne kontrolovať hladinu cukru a následne podávať presnú dávku inzulínu,“ dodáva na adresu Kapša, ktorý v týchto dňoch skladá skúšku z každodenného života s cukrovkou priamo na svetovom šampionáte.
(im)