ŽIAR NAD HRONOM. Ako si bude nový župan Marian Kotleba (ĽS Naše Slovensko), extrémista, počínať v zastupiteľstve, kde má väčšinu Smer, je otázne.
Maňka: Župan potrebuje silný tím
On sám včera na tlačovke povedal, že predpokladá, že hoci väčšinu v krajskom zastupiteľstve budú mať strany, ktoré vo voľbách podporovali jeho protikandidáta Vladimíra Maňku, s poslancami bude môcť konštruktívne spolupracovať.
Neúspešný kandidát Smeru, Vladimír Maňka pre týždenníky MY povedal: "O rozpočte rozhoduje zastupiteľstvo, ale župan je ten, ktorý by mal zvoliť stratégiu, aby rozpočet dokázal dostatočne pokryť všetky sféry. Rozhodujúce bude aj to, či sa dokáže obklopiť ľuďmi, ktorí budú vedieť získavať zdroje z európskych fondov. Je totiž niekoľko miest, menovať nebudem, ktoré nedokázali vyčerpať takmer nič. Musí mať okolo seba dobrý a silný tím. Taký teraz na úrade je, ale uvidíme, čo sa s ním stane."
Kompetencie vyplývajú županovi zo zákona, ale zastupiteľstvo môže určiť, o akej sume bude môcť rozhodnúť sám bez odobrenia poslancov. Župan zas môže znepriatelenému zastupiteľstvu vetovať rozhodnutia, ktoré považuje za nevýhodné.
Nepriateľský vzťah krajských poslancov a župana by podľa Maňku mohol ohroziť ďalší rozvoj kraja. Pripomenul, že na uplatňovanie radikálnych názorov na rómsku menšinu, Kotleba priestor mať nebude.
"V súvislosti s problémami s menšinami, o ktorých rozpráva, z postu župana nič nezmôže.“ Dodal, že má obavy, ako kraj dopadne po ekonomickej stránke.
Poslanci: Bojkot by ohrozil fungovanie kraja
Krajskí poslanci zvolení v žiarskom regióne výsledky volieb rešpektujú, sami však nevedia, čo bude nasledovať.
"Ľudia rozhodli v demokratických voľbách, my to musíme akceptovať. Nemôžeme sa tváriť, že keď volili nás, boli to dobrí voliči a keď volili Kotlebu, zlí," zareagoval poslanec a starosta Slaskej Daniel Gelien (nezávislý). Program a zámery novozvoleného župana síce nepozná, jeho povesť však podľa neho dobrá nie je. "No treba mu dať šancu, aspoň v prvých sto dňoch. Uvidíme, čo bude predkladať do zastupiteľstva," povedal.
Ďalší z nezávislých poslancov, žiarsky lekár Ladislav Kukolík, označil výsledok volieb za obrovské prekvapenie a vníma ho ako vyústenie protestnej voľby a nespokojnosti ľudí s neriešením viacerých problémov, aj takzvanej rómskej otázky.
"Môžeme byť nespokojní a sklamaní, ale sme povinní rešpektovať legitímne rozhodnutie obyvateľov kraja. Čas ukáže, aké prvé rozhodnutia urobí nový predseda pri riadení župy," povedal. Nespolupráca zastupiteľstva so županom by podľa neho mohla negatívne ovplyvniť fungovanie kraja.
Podobne na otázku, ako vidí možnú spoluprácu s extrémistom, odpovedala aj župná poslankyňa a starostka Janovej Lehoty Božena Kováčová (koalícia Smer, KDH). "Výsledok volieb ma, ako mnohých iných, prekvapil, no musím ho rešpektovať. Osobne si myslím, že bojkot by ničomu nepomohol. Mali by sme pána Kotlebu nechať nech nám predstaví svoju víziu, keďže o nej skoro nič nevieme," povedala a dodala, že aj on sa bude musieť na svoje budúce pôsobenie na poste predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja pozrieť triezvo a uvedomiť si, čo to obnáša.
Flimer: Ak budú jeho kroky v rozpore s etikou, budem reagovať
Aký postoj zaujme poslanecký klub Smeru, ktorého je členkou, zatiaľ Kováčová nevie, predpokladá však, že na komunikáciu s Kotlebom parlamentná nadpolovičná väčšina dopredu nerezignuje.
"Ani ja ešte nepoznám názor straníckych kolegov a stanovisko nášho poslaneckého klubu, ale napriek prekvapujúcej voľbe ľudí, s ktorou sa nestotožňujem, ju rešpektujem," uviedol poslanec za koalíciu Smer a KDH a rovnako žiarsky lekár, Vladimír Flimer.
"Bojkot by zrejme nemal zmysel, malo by nám ísť najmä o fungovanie kraja. Voliči nám odkázali, že chcú, aby sme s novým županom hľadali spoločnú reč. Samozrejme, ak sa nejaké jeho kroky nebudú stotožňovať s mojím presvedčením a etikou, budem rázne reagovať," odkázal.