Polícia posilňuje nočné hliadky, mesto zvažuje zmenu osvetlenia v kritických lokalitách.
ŽIAR NAD HRONOM. V uliciach Žiaru v ostatnom čase pribúda lúpežných prepadnutí. „So žiarskou kriminálkou sme sa preto dohodli, že budeme prísnejšie sledovať najmä centrálnu autobusovú stanicu, ktorá je ohniskom, kde si páchatelia vytypujú nejakého človeka a odtiaľ ho sledujú do miest, kde je šero, napríklad do medziblokových priestorov či do tmavých uličiek. Tam zväčša dochádza k samotnému prepadu,“ priblížil poverený náčelník žiarskej mestskej polície Róbert Šiška.
Mestská polícia v tejto súvislosti aktuálne posilňuje aj piatkové a sobotňajšie hliadky v okolí nástupišťa, v ktorého blízkosti sa nachádza množstvo nočných podnikov, kam Žiarčania cez víkendy smerujú za zábavou. Rozšíriť chce aj tamojší kamerový systém.
Ľudia sa sťažujú na tmu
Do oficiálnych štatistík od začiatku roka pribudlo jedenásť prípadov lúpežných prepadnutí v Žiari, čo síce podľa krajskej policajnej hovorkyne Petry Vaškovej nie je v porovnaní s vlaňajškom enormný nárast, no tomuto druhu trestnej činnosti už polícia začala venovať zvýšenú pozornosť.
Má vytypované rizikové miesta a hovorkyňa nevylúčila, že v súvislosti s preventívnymi opatreniami, akým je napríklad posilnenie verejného osvetlenia v tmavých lokalitách, vstúpi do rokovania s mestom.
Práve na zrekonštruované verejné osvetlenie sa ostatné roky Žiarčania sťažujú. „V meste je celkovo vo večerných a nočných hodinách minimum svetla oproti tomu, čo bolo za starého osvetlenia. Za seba môžem potvrdiť, že na Ulici duklianskych hrdinov je taký úsek, kde je doslova tma,“ povedal nám v ankete Ladislav Jesenský.
Žiarčanka Dušana Denková nám odporučila, aby sme sa ulicami prešli a urobili si vlastný názor. Ona sama radšej z bytu, ak to nie je nutné, večer nevychádza.
Tomáš Štifner odkázal, že asi aj v meste začne používať diaľkové svetlá. „Keď človek ide po Dubčekovej ulici, tak ani nevidí, či pri priechode pre chodcov stoja ľudia.“
Strach prechádzať priamo centrom Žiaru má Lucia Hriňová. „Je naozaj „radosť“ tadiaľ chodiť, najmä vtedy, keď tam na schodoch do budovy súdu vysedávajú po večeroch rôzne partie a svetlo nikde,“ podelila sa o svoje skúsenosti.
V kritických úsekoch možno svetla pribudne
Žiarska radnica doposiaľ efektívnosť nového osvetlenia obhajovala najmä úsporami na energiách a neustálych opravách, ktoré si vyžadoval starý systém. Na základe bezpečnostnej situácie však prisľúbila, že sa problémom bude zaoberať.
„Pred niekoľkými mesiacmi sme v časti Ulice Š. Moysesa testovali takzvané biele svetlo, ktoré sa osvedčilo, vyžaduje si však vyššie náklady,“ povedal hovorca mesta Martin Baláž.
Avizuje, že mesto vyhodnotí, kde by bolo treba osvetlenie posilniť.
„Ak žiarski poslanci schvália zmenu mestského rozpočtu pre takýto postup, môžeme biele svetlo použiť práve v kritických lokalitách,“ dodal.
Šéf mestskej polície je však skeptický. „Ak osvetlíme tmavé uličky, páchatelia si nájdu nejaké iné, takže nakoniec by sme mali mesto vysvietené ako vianočný stromček a problém by to nevyriešilo,“ myslí si Šiška.
Ako lúpežnému prepadnutiu predchádzať?
Prečítajte si rady polície, ako sa zachovať, ak sa stanete obeťou lúpežníka, aj ako sa podobnej situácii vyhnúť.
Pri lúpežných prepadnutiach hrozí obetiam nebezpečenstvo, lúpežník sa totiž od nich snaží peniaze často získať pod hrozbou násilia a so zbraňou v ruke.
„Ak sa do takejto situácie dostanete, je veľmi dôležité zachovať pokoj a konať rozvážne. Treba poslúchnuť príkazy páchateľa. Život a zdravie má neporovnateľne väčšiu hodnotu ako peniaze,“ hovorí krajská policajná hovorkyňa Petra Vašková.
Pri prepadnutí sa snažte zapamätať si čo najviac podobu zlodeja.
„Detaily, ako popis jeho vlasov, očí, postavy, oblečenia, zbrane, prípadne či mal okuliare, prikrývku hlavy, tetovanie, často dokážu pomôcť pri usvedčovaní páchateľa,“ zdôrazňuje.
Nikdy sa ho nesnažte zneškodniť, nedokážete totiž odhadnúť jeho reakciu, ktorá môže byť skratová.
Najlepšie však je, ak sa hrozbe lúpeže vyhnete dodržiavaním niekoľkých preventívnych rád:
- neukazujte na verejnosti, že máme pri sebe veľa peňazí,
- nechodievajte tmavými a opustenými uličkami, vyhľadávajte radšej frekventovanejšie miesta a ulice s väčším pohybom ľudí,
- pri vchádzaní do vchodov, domov či výťahov buďte obozretní, majte pripravený kľúč, aby ste sa rýchlo dostali dovnútra,
- nedávajte sa na ulici do reči s cudzím človekom.
(iva)