Mesto aj stavebný úrad tvrdia, že ustrážiť architektonický ráz Žiaru nad Hronom podľa ich predstáv nie je jednoduché. Obmedzujú ich totiž mantinely zákona.
ŽIAR NAD HRONOM. V súvislosti s aktuálne rozostavanými budovami nákupného centra na Ulici Dr. Janského a polyfunkčnej budovy v susedstve takzvaných Jadranov sa opäť objavila otázka o potrebe hlavného architekta mesta či aspoň externého odborného poradcu v tejto oblasti. Takýto garant by mal posúdiť, či naprojektovaná stavba do prostredia zapadá alebo nie a mal by pripomienkovať jej podobu.
Shopping park zakryl výhľad na kostol aj kulturák
Na potrebu upozornila žiarska poslankyňa Veronika Balážová (Smer - SD, SNS) „Aktuálne sa ma Žiarčania pýtajú na dve stavby – jedna vyrastá v tesnej blízkosti Jadranov a druhou je objekt neslávne známy ako Malá Europa, ktorá nám pôvodne bola prezentovaná úplne inak, ako nakoniec bude vyzerať. Keď sa pozrieme z Ulice Dr. Janského alebo z Ulice SNP, táto stavba zatienila budovu mestského kultúrneho centra, faru aj kostol – bez ladu a skladu,“ spomenula dôvod, pre ktorý je podľa nej potreba odborných konzultácií na tému urbanizmu a smerovania žiarskej architektúry stále aktuálna.
„Nie je predsa možné, aby sme nemali páky na to, ako ustrážiť smerovanie architektúry nášho mesta. Nehovorím, aby sa vytvorilo miesto pre architekta na mestskom úrade, ale aby stavebný úrad pri vydávaní povolení konzultoval takéto projekty s miestnymi architektmi, lokálpatriotmi, ktorí by poradili, či stavba zapadá do prostredia,“ navrhla.
Žiarska poslankyňa Veronika Balážová upozornila, že niektoré budovy v Žiari vyrastajú "bez ladu a skladu". FOTO: IVA ZIGOVÁ
Radnica a stavebný úrad: Obmedzuje nás zákon
Žiarsky primátor Peter Antal (nezávislý) problém vidí, je však skeptický. „Mesto ani stavebný úrad nemajú kompetenciu, aby stavebníkovi prikazovali, ako má vyzerať jeho stavba a určovali jej konkrétne vzhľadové parametre. Inak sú na tom v historických mestách a pamiatkových zónach, kde majú väčšie možnosti,“ povedal, no pripustil, že so vzhľadom vznikajúceho nákupného centra, ktorému stavebný úrad povolil rozšírenie objektu až takmer po križovatku ulíc Dr. Janského a SNP, sa nevie stotožniť ani on sám.
„Boli by sme radi, keby stavebníci počúvali naše odporúčania, ale aj architekt môže diskutovať len s niekým, kto ho chce počúvať. Pozrite sa na takú Bratislavu, čo tam vyrastá, hoci má útvar hlavného architekta,“ zdôvodnil, prečo mesto myšlienku mestského architekta v ostatných rokoch opakovane zavrhlo.
Podobne zareagovala aj šéfka Stavebného úradu v Žiari nad Hronom Dagmar Szarvasová.
„My posudzujeme len podlažnosť, mieru zastavanosti územia či súlad a nesúlad s územným plánom mesta. Hranice toho, čo môžeme stavebníkovi uložiť ako povinnosť, nám presne vymedzuje zákon,“ povedala.
Myslí si, že v tomto smere by nepomohlo ani vytvorenie funkcie hlavného architekta či konzultácie stavebného úradu s externými poradcami.
„Ako má stavba vyzerať, je vždy otázkou subjektívneho názoru. Keby sa nad jedným projektom stretli traja architekti, každému sa na ňom môže páčiť alebo nepáčiť niečo iné,“ tvrdí.