Metalový festival Gothoom sa po kritike presťahoval z Novej Bane do Ostrého Grúňa. Už o niekoľko dní očakáva táto dedinka v Kľakovskej doline príchod viac ako tisícdvesto metalistov.
OSTRÝ GRÚŇ/N. BAŇA. Už po šiestykrát sa v stredu 29. júla otvoria brány najväčšieho metalového festivalu na Slovensku s názvom Gothoom. Po vlaňajšej vlne odporu a výhrad zo strany časti obyvateľov Novej Bane sa festival presťahoval do areálu Chaty Kollárová v obci Ostrý Grúň.
„Ľudia boli zvyknutí roky chodiť na jedno miesto a Nová Baňa im vyhovovala,“ hovorí organizátor festivalu Peter Beťko. Po sťažnostiach občanov museli preto hľadať nové miesto pre uskutočnenie festivalu. „Hľadali sme niečo v okolí, areál, ktorý bude na strednom Slovensku, lebo zo stredu je to blízko aj k východu aj k západu, vysvetľuje. Myslí si, že festival pomáha región zároveň zviditeľniť a privádza doňho nových návštevníkov.
Festival sa tento rok uskutoční v areáli chaty Kollárovej. FOTO: WEB
Obec vidí šancu na rozvoj
S prílevom turistov do obce počíta aj Miroslav Seget, zástupca starostky Ostrého Grúňa. „Do obce príde vyše tisíc mladých ľudí, ktorí by sem inak neprišli,“ vysvetľuje. Festival podľa jeho slov obec zviditeľní a prinesie jej aj ekonomický prínos. „Krčmy budú obsadené, aj predajňa potravín dosiahne v týchto dňoch vyššie zisky,“ myslí si.
Seget verí, že ak by si festival v obci zachoval svoju tradíciu, mohli by aj miestni poskytovať návštevníkom ubytovanie a takýmto spôsobom si zlepšiť ekonomickú situáciu. „Tento rok je časť návštevníkov ubytovaná priamo v areáli chaty Kollárovej, pre iných sú pripravené lôžka v obecnom rekreačnom zariadení Dopravárik,“ hovorí.
Skeptickejšia je miestna krčmárka Marcela. „Nemyslím si, že by mi festival nejako extrémne zvýšil tržby,“ hovorí. Má totiž natoľko zastrešené pohostenie a občerstvenie, že obrovský príliv turistov vo svojom pohostinstve neočakáva. „Ak aj príde nejakých desať až pätnásť turistov navyše, ale očakávam skôr bežný štandard, ktorý mám v krčme po celý rok,“ hovorí, no zároveň dodáva, že by ju väčší príliv turistov potešil.
Dajú prácu nezamestnaným z obce
S prípravami začnú organizátori festivalu v pondelok. „Začína sa stavať stage, ohrady, aby sme na stredu boli celkom pripravení,“ vysvetľuje Beťko.
Pri prípravách organizátorom pomôžu nielen ľudia, s ktorými spolupracujú niekoľko rokov, ale aj obyvatelia obce.
„S pani starostkou sme sa dohodli, že mi poskytne ľudí, ktorí sú nezamestnaní a ktorí si u nás môžu takýmto spôsobom privyrobiť,“ hovorí.
Festival začína v stredu o 17. hodine. Okrem hudobných produkcií čaká na návštevníkov aj premietanie hororov.
Hlasy za aj proti
Pri otázke, či sa aj v Ostrom Grúni stretol s negatívnymi ohlasmi, Beťko odpovedá: „My môžeme ľudí naším festivalom len prekvapiť, v pozitívnom slova zmysle. „Metalisti sú slušní ľudia, slušne sa pozdravia či zaplatia v obchode,“ hovorí. Podľa neho sa občania nemusia báť výtržností. „Títo ľudia sú absolútne proti drogám,“ hovorí. Vybláznia a vyventilujú sa pri hudbe. „My metalisti sme ľudia, ktorí chodia do roboty, platia dane a žijú život rovnako ako aj ostatní.
Pri metale sa jednoducho odreagujeme,“ obraňuje metalovú komunitu. Za šesť rokov organizovania festivalu podľa jeho slov nezaznamenali jediný problém, čo sa výtržníctva, úrazov či opilstva týka. Festival pritom každý rok majú pod dohľadom aj policajti. „Gothoom nerobím preto, aby som niekoho nahneval, ale robím to pre ľudí, ktorí sem prídu oddýchnuť,“ dodáva.
Zástupca starostky Miroslav Seget tvrdí, že s negatívnymi reakciami občanov sa doteraz nestretol. „Väčšie obavy majú skôr starostovia susedných dedín, čo sa bude diať,“ hovorí.
Názory miestnych sú však rôzne. Niektorým metalový festival nie je práve po chuti, iným neprekáža. „Čo som počula, v našej obci je minimum ľudí, ktorí sa na festival tešia,“ hovorí Ostrogrúnčanka Nikola. Marek Humenský si myslí presný opak. „Je to najlepšia vec, ktorá sa obci mohla stať,“ hovorí.
Organizátor Peter Beťko (vpravo) verí, že festivalom občanov príjemne prekvapí. FOTO: JÁN KROŠLÁK
Návštevníci z Japonska či Brazílie
Metalový festival Gothoom každoročne navštívia stovky ľudí nielen zo Slovenska. „Päťdesiat percent návštevníkov pochádza zo zahraničia,“ odhaduje organizátor a dodáva, že tento rok sa prihlásili aj účastníci z Austrálie, Japonska či z Brazílie. „Slovenských fanúšikov metalu nie je až tak veľa, ale sú to ľudia, ktorí nášmu festivalu zostávajú verní, prídu, rozprávajú sa medzi sebou,“ hovorí.
Rovnako medzinárodné je aj zloženie vystupujúcich kapiel, ktoré je podľa Beťka z roka na rok kvalitnejšie.
„No myslím, že aj na Slovensku a v Čechách máme skupiny, ktoré majú čo ponúknuť Európe či celému svetu,“ hovorí.
Náročnosť metalovej hudby priraďuje k počúvaniu vážnej hudby. „Počúvanie metalu nie je lacná zábava, ako mnohé diskotéky za päť eur, kde ľudia prídu, opijú sa a vystrájajú,“ dodáva.
To, či sa festival bude v Grúni organizovať aj ďalšie roky, Beťko zatiaľ netuší. „Uvidíme, ako dopadne tento ročník,“ hovorí.
Limitovaný počet návštevníkov v Ostrom Grúni bude 1200 až 1300 ľudí, čo je menej ako v Novej Bani. Najčastejšie výhrady odporcov z Novej Bane sa pritom vlani týkali hluku, niektorí upozorňovali aj na texty kapiel, ktoré podľa ich názoru mali nabádať na neznášanlivosť a páchanie násilia na základe náboženskej príslušnosti.
Vyše polovica návštevníkov prichádza na festival každoročne zo zahraničia. FOTO: JÁN KROŠLÁK