BANSKÁ ŠTIAVNICA. Lokalita v okolí tajchu Červená studňa sa teší obľube medzi Banskoštiavničanmi aj medzi turistami.
Práve týmto smerom ju plánuje rozvíjať aj mesto v spolupráci s viacerými občianskymi združeniami.
O atraktívnu lokalitu je záujem
„Je to veľmi atraktívna lokalita, v lete je vyhľadávaná turistami a cyklistami, v zime ju môžu využívať bežkári. Deti sa tam môžu bezpečne sánkovať a lyžovať,“ približuje primátorka Banskej Štiavnice Nadežda Babiaková.
Samotný tajch, ktorý je majetkom mesta, je však podľa nej zanedbaný.
„My sa predsa nemôžeme starať o vodnú nádrž, nemáme na to prostriedky. Preto sme požiadali Slovenský vodohospodársky podnik, aby Červenú studňu aj Komorovské jazero od nás prevzal,“ vysvetlila.
Banskoštiavnickí poslanci už odsúhlasili predaj oboch vodných diel vodohospodárom, spolu za 4500 eur.
Vyrúbu nálety a zistia stav
Červená studňa sa základnej úpravy dočká už tento rok. „Tento historický tajch, ktorý nebol vypustený 260 rokov, sme zaradili do plánu opráv a údržby, kde sme na základné úpravy vyčlenili 26-tisíc eur,“ potvrdil hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Ľuboš Krno. Vodohospodári avizujú výrub náletových drevín v okolí nádrže, ktoré svojimi koreňmi poškodzujú hrádzu, jej vyčistenie a prieskum jej aktuálneho stavu.
Neskôr hodlajú spracovať projektovú dokumentáciu a uchádzať sa o prostriedky z eurofondov na jeho komplexnú rekonštrukciu. „To je však otázka budúcnosti,“ povedal Krno.
Tajch je podľa vodohospodárov zanedbaný.
Prečítajte si aj Vyhľadávané miesto a zanedbaná mláka
Zámerov je viac, mesto ich chce koordinovať
Okolie tajchu už dlhšie skultúrňuje občianske združenie Kruh. Doplnilo ho o možnosť posedenia, aktuálne pracuje na vybudovaní prívodového kanála k tajchu, ktorý by mal v budúcnosti zabezpečiť väčšiu výdatnosť nádrže. Za dôležité považuje združenie aj riešenie problémov s parkovaním v blízkosti nádrže.
„Vítame prevod Červenej studne k vodohospodárom, je to vyústenie snahy, ktorú sme iniciovali už pred viac ako rokom,“ povedal Juraj Paučula zo združenia Kruh.
S vlastnými zámermi prichádza do lokality aj ďalšie občianske združenie, Červená studňa.
„Už teraz tam existujú cyklistické trasy Bajkom k tajchom, ktoré by sme v zime chceli upravovať ako bežecké trate. V prvej fáze by mali mať dohromady necelých 15 kilometrov,“ povedal Ján Pivarč, nadšenec bežeckého lyžovania.
V budúcnosti si vie predstaviť aj premenu neďalekej niekdajšej hájovne, ktorá je majetkom mesta, na zázemie pre turistov, cyklistov a bežkárov. Zdroje na financovanie projektu však nekonkretizoval.
Mesto chce projekty viacerých združení koordinovať.
„Už teraz sa tam objavili štyri rôzne zámery a snahy, že jeden chce svoje aktivity robiť na úkor druhého, čo jednoducho nejde,“ zareagovala primátorka mesta.